09 Listopad 2017/
Jakub Rzemieniecki

Elementy skutecznej strony internetowej

elementy-skutecznej-strony-internetowej-blog

Posiadanie strony www to dzisiaj standard i praktycznie każda firma posiada przynajmniej prostą wizytówkę internetową. Jednak samo jej posiadanie nie przynosi żadnej korzyści, dopóki nie odwiedzi jej klient i nie dowie się o prowadzonej przez nas działalności, a ostatecznie nie skorzysta z naszych usług. Żeby tak się stało, strona musi być nie tylko atrakcyjna wizualnie, funkcjonalna i prosta w obsłudze dla właściciela firmy, ale również powinna znajdować się wysoko w wynikach wyszukiwania Google czy innych wyszukiwarek. Niby to wszystko jest oczywiste, ale duża część serwisów internetowych nie spełnia tych wymagań. Postaramy się zwięźle opisać jakie elementy są ważne, aby strona internetowa mogła być skuteczna.

1. UX i UI

User Experience i User interface - czyli wszystko to co wpływa na pozytywny odbiór i prostotę użytkowania naszej strony przez jej użytkowników. Takie elementy jak prawidłowo zaprojektowana nawigacja, odpowiednio widoczne i rozmieszczone sekcje tematyczne i elementy serwisu czy wielkość przycisków wpływają na to, czy użytkownik znajdzie interesujące go treści i czy skorzysta z naszej oferty. Strona musi zostać zaprojektowana tak, aby interakcja użytkownika ze stroną była intuicyjna i nie zajmowała zbędnego czasu. Właśnie dlatego ważne jest, aby projektowanie strony internetowej rozpocząć od makietowania.

2. Szata graficzna

Nie mniej ważne jest, aby strona www przyciągała wzrok ładną grafiką. To jaki będzie projekt graficzny zależy od wielu czynników, takich jak branża firmy, rodzaj strony (np. landing page, strona korporacyjna, portal internetowy) czy po prostu nasz gust. Niewątpliwie grafika strony www powinna współgrać z wizerunkiem firmy, być przemyślana, estetyczna i nie zakłócać przekazu treści.

elementy-skutecznej-strony-internetowej-2-blog

3. System zarządzania treścią (CMS)

Zazwyczaj istnieje konieczność zarządzania serwisem po jego uruchomieniu, więc jeśli nie chcemy przeznaczać pieniędzy na obsługę programisty w celu np. zmiany zdjęć, edycji tekstów czy dodawania nowych aktualności, to przyjazny w obsłudze system zarządzania treścią jest niezbędny. Dzięki niemu możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również komunikować się na bieżąco z użytkownikami naszej strony czy wprowadzać na stronę nowe produkty. Co ważne, CMS każdorazowo powinien być przystosowany do wymagań klienta, tak aby nie sprawiał mu on problemów w obsłudze i żeby ta obsługa była efektywna.

4. Treści na stronie

Treści pełnią funkcję informacyjną oraz są ważne z punktu widzenia pozycjonowania (ale o tym w kolejnym punkcie). Tworząc treści na stronie należy mieć na uwadze, aby były one zwięzłe, prawdziwe oraz przedstawione w ciekawy sposób. Jeśli ktoś wszedł na naszą stronę www, aby dowiedzieć się czegoś o naszej ofercie, to pozwólmy mu rzeczywiście się czegoś o niej dowiedzieć. Nie możemy go ani zanudzić, ani ukryć rzeczywiście potrzebnych mu informacji w natłoku zupełnie niepotrzebnych informacji.

5. Optymalizacja SEO

Realizując wytyczne ze wszystkich powyższych punktów nie osiągniemy żadnego efektu, jeśli nasza strona internetowa nie będzie dostępna w wynikach wyszukiwania (i to najlepiej wysoko). To w jaki sposób wyszukiwarka indeksuje poszczególne witryny internetowe, zależy od bardzo wielu czynników i nie o wszystkich z nich się dowiemy, jednak możemy zrobić bardzo dużo, aby nasza strona była widoczna. Zoptymalizowany kod oraz obrazy graficzne czy odpowiednio dobrane słowa kluczowe w treści strony www to tylko niektóre z elementów, które wpływają na pozycję w wyszukiwarce. Jest cała masa działań, które należy przeprowadzić już po wykonaniu strony internetowej, jednak serwis musi zostać odpowiednio przygotowany do tego już na etapie projektowania.

elementy-skutecznej-strony-internetowej-3-blog

6. Dostępność strony www

Liczy się nie tylko to, czy serwis internetowy jest widoczny wysoko w wynikach wyszukiwania Google, ale również to, czy dobrze wygląda i czy w ogóle działa na różnych urządzeniach (posiadających różne systemy operacyjne) i w różnych przeglądarkach. Tworząc stronę www należy zoptymalizować ją pod kątem tych przeglądarek i urządzeń. Nie można zapomnieć, że coraz więcej użytkowników korzysta z telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych, dlatego nasza strona internetowa musi być również do nich dostosowana.

Podsumowanie

Powyższe zestawienie stanowi tylko skondensowany poradnik opisujący, na które elementy należy zwrócić uwagę tworząc stronę www. Jednak jeśli decydujemy się na wydanie pieniędzy na wykonanie naszej formowej strony www, to ważne, aby firma, której powierzamy to zadanie, wiedziała co należy zrobić, aby nasza strona przyniosła wymierne korzyści. Dlatego projektowanie stron internetowych należy powierzyć specjalistom z doświadczeniem.

Skomentuj