11 Grudzień 2017/
Jakub Rzemieniecki

Responsywny design – dlaczego jest koniecznością?

responsywne-strony-www-blog

Za moment, w którym smartfony rozpoczęły swoją ekspansję na rynku należy pewnie uznać premierę pierwszego iPhone’a w 2007 roku, jednak to dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku smartfony zaczęły zyskiwać znaczącą pozycję i dzisiaj to one stanowią większość w udziale w rynku w krajach rozwiniętych. W Polsce również większość osób posiada smartfony. Jednak nie tylko o nie chodzi, a o to co umożliwiają. Usługi transmisji danych są coraz tańsze i dzisiaj z praktycznie każdego miejsca możemy wejść do Internetu i sprawdzić co tylko nam się podoba – repertuar najbliższego kina, menu restauracji czy gdzie znajduje się najbliższy mechanik. Możemy też zrobić zakupy on-line i wiele innych rzeczy. Można powiedzieć, że przeglądanie Internetu na smartfonach weszło nam w krew i jeśli strona, na której się znajdujemy nie jest dostosowana do wyświetlania w telefonie, to z pewnością nie będziemy chcieli tracić na niej swojego czasu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety posiadania responsywnej strony www.

1. Responsive Web Design – o co w tym chodzi?

RWD to technika stosowana w projektowaniu stron internetowych, dzięki której wygląd strony www i jej zawartość dostosowują się automatycznie do rozdzielczości ekranu, na którym jest ona wyświetlana. Dzięki zastosowaniu tej techniki, strona internetowa może być czytelna i dobrze wyświetlana zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na laptopach, tabletach oraz smartfonach.

responsywne-strony-www-2-blog

2. Możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców

Dzięki dostosowywaniu się strony www do każdej rozdzielczości, jest ona przejrzysta i dobrze wygląda niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzysta użytkownik. Nie zniechęcimy go rozjeżdżającymi się elementami i brakiem czytelności, a dzięki temu mamy większą szansę na pozyskanie potencjalnego klienta. W czasach, kiedy coraz więcej osób korzysta z Internetu na smartfonach i innych urządzeniach przenośnych, koniecznością jest zadbanie o to, aby zadbać komfort korzystania z naszej strony.

3. Czytelność i prosta nawigacja

Strony www, które nie są responsywne lub nie posiadają wersji mobilnej są bardzo trudne w nawigacji na urządzeniach mobilnych. Scrollowanie strony od góry do dołu, na prawo i lewo czy powiększanie co chwila elementów serwisu, aby doczytać co jest tam napisane – są to czynności, które powodują zniechęcenie i na pewno prędzej czy później użytkownik zrezygnuje z przeglądania takiej strony internetowej. Dzięki responsywności użytkownik w prosty sposób może przeglądać serwis i znaleźć odpowiednie treści, które go interesują. Dzięki dostosowującej się nawigacji może również w prosty sposób przemieszczać się po nim.

4. Jeden CMS, a zatem oszczędność czasu i pieniędzy

Posiadając responsywną stronę www możemy również zaoszczędzić swój czas i pieniądze. Zarządza się nią szybko i w bardzo prosty sposób, ponieważ do obsługi takiej strony wykorzystywany jest tylko jeden system zarządzania treścią – wszystkie treści dostosują się automatycznie do wszystkich rozdzielczości.

responsywne-strony-www-3-blog

5. Pozytywny wpływ na pozycjonowanie

Responsywne strony www mają jeszcze jedną przewagę – są faworyzowane przez wyszukiwarki, w tym oczywiście przez Google. Jeśli mamy dwa identyczne serwisy, tylko jeden z nich jest responsywny, a drugi nie, to ten pierwszy będzie wyżej w wynikach wyszukiwania, a to przekłada się bezpośrednio na pozyskanie potencjalnych klientów.

Podsumowując powyższe punkty można stwierdzić, że aby nie stracić potencjalnych klientów i nie wypaść z rynku, posiadanie responsywnej strony internetowej w dzisiejszych czasach wydaje się koniecznością, która jednak przynosi wymierne korzyści.

Skomentuj