11 Kwiecień 2018/
Jakub Rzemieniecki

Jak promować stronę internetową, aby odnieść sukces?

jak-promowac-strone-www-blog

Na marketing internetowy składa się wiele różnych działań, które mają na celu podniesienie widoczności firmy w Internecie i tym samym zwiększenie ruchu na stronie www i wzrost sprzedaży. Każdy, kto posiada stronę internetową chce, aby generowała ona ruch i w konsekwencji przynosiła określone korzyści. W dzisiejszych czasach podstawą jest prowadzenie działań promocyjnych, ale ważne, aby całość była oparta na dobrze przemyślanej strategii. Podstawą jest oczywiście wysoko wypozycjonowana strona w wyszukiwarce Google, ale to nie wszystko. W tym artykule przedstawiamy i opisujemy działania, które pomogą dotrzeć do klientów i zwiększyć rozpoznawalność firmy czy marki.

1. Dlaczego promowanie firmy w Internecie jest tak istotne?

Internet to dzisiaj potężne narzędzie, z którego na co dzień korzysta ponad 3 miliardy ludzi. Według danych Gemius PBI w Polsce aktywnie korzysta z niego ponad 27 milionów osób i niemal tyle samo robi to, wykorzystując urządzenia mobilne. Średnio Polacy spędzają w Internecie nieco ponad 2 godziny dziennie. Te dane robią wrażenie i nie można zapominać, że wszystkie te osoby oprócz tego, że spędzają tam swój czas na rozrywce czy komunikowaniu się ze znajomymi, robią również zakupy i szukają usługodawców. Właśnie dlatego warto, aby prowadzić odpowiednie działania, które pomogą nam dotrzeć ze swoim produktem czy usługą do potencjalnych klientów.

2. Na początek opracowanie strategii

Rodzajów działań, które można prowadzić w celu poprawy widoczności witryny w Internecie jest sporo. Na samym początku warto przede wszystkim przemyśleć, czego oczekujemy od prowadzonych działań. Zapewne zwiększenie sprzedaży, ale czy to jedyny cel? Być może chcielibyśmy wykreować jakiś konkretny wizerunek naszej firmy, albo interesuje nas przesunięcie zainteresowania i sprzedaży na zupełnie nowy produkt lub markę? Na te pytania na pewno musimy znać odpowiedź, bo dzięki nim znajdziemy się bliżej odpowiedzi na pytanie jakich narzędzi użyć i na czym się skupić. Powinniśmy też określić konkretny czas na prowadzenie działań marketingowych, ponieważ jeśli np. prowadzimy sprzedaż sezonową, to warto rozpocząć nasze działania z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozostaje jeszcze określenie budżetu, który będziemy mogli przeznaczyć w całym okresie kampanii marketingowej. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, to będziemy dysponowali swoją wstępną strategią marketingową – oczywiście w dużym uproszczeniu.

jak-promowac-strone-www-2-blog

3. O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o samą stronę www

Optymalizacja samej strony internetowej jest równie ważna jak samo prowadzenie działań marketingowych. Jeśli nasz serwis jest dobrze zbudowany oraz zoptymalizowany, łatwo i szybko można się po nim poruszać, to jest to korzystne zarówno z punktu widzenia samej wyszukiwarki Google jak i użytkownika, który naszą stronę odwiedza. Także warto pamiętać o tym, aby kod naszej strony internetowej był zoptymalizowany i odpowiednio dostosowany do bieżących algorytmów wyszukiwarki Google. Zwróćmy również uwagę, aby nasza witryna była odpowiednio otagowana, struktura linków prawidłowa oraz aby treści były atrakcyjne i w miarę często aktualizowane. Google zwraca również uwagę na to, czy strona jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, a także promuje np. te strony, które posiadają certyfikat SSL. Nieco więcej o tych zagadnieniach można przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów – kliknij tutaj.

4. SEO, czyli pozycjonowanie organiczne

SEO to wszystkie działania, które mają na celu podniesienie pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarkach (przede wszystkim chodzi o Google) na określona słowa kluczowe. W ramy procesu pozycjonowania wchodzi zarówno sama optymalizacja witryny internetowej, jak i działania mające na celu zbudowanie odpowiedniego zaplecza linków do naszej strony – tzw. Link building. Ważne są dwie rzeczy – po pierwsze strona powinna znaleźć się przynajmniej w TOP 10 wyników wyszukiwania. Niższa pozycja niż pierwsza strona wyników Google to olbrzymia przepaść jeśli chodzi o ruch przychodzący do naszej witryny. Drugą istotną kwestią jest to, aby wypozycjonowane były odpowiednie frazy, czyli takie, których używają użytkownicy, aby coś znaleźć. Nic nam nie da jeśli jesteśmy na pierwszym miejscu na frazę, którą używa garstka użytkowników. Z tych dwóch powodów wszystkie prowadzone działania powinny być sprawdzane i optymalizowane na bieżąco. Jeśli kampania pozycjonowania organicznego zostanie przeprowadzona prawidłowo, to mamy szansę na znaczące zwiększenie ruchu na naszej stornie.

jak-promowac-strone-www-3-blog

5. Google AdWords, czyli natychmiastowe efekty

W przypadku pozycjonowania organicznego na widoczne efekty trzeba zaczekać przynajmniej kilka tygodni, natomiast jeśli oczekujemy natychmiastowych wyników, to kampanie linków sponsorowanych Google AdWords są bardzo dobrym rozwiązaniem. Są one reklamami wyświetlanymi w wyszukiwarce Google oraz w witrynach internetowych będących partnerami w programie Google AdSense. W prowadzeniu kampanii AdWords najważniejsze jest, aby dobrze określić swoich odbiorców i cele, które chcemy osiągnąć. Reklama, którą planujemy opublikować, powinna przekazywać w bardzo zwięzły sposób najważniejsze informacje, które zachęcą użytkownika do kliknięcia w link i wejścia na naszą stronę. Ważne, aby taka reklama była w jak największym stopniu dostosowana do dobrze dobranej grupy docelowej, aby kliknięcia, które w końcu kosztują, nie były przepalane przez osoby, które nie będą w ogóle zainteresowane naszą ofertą. Prowadzenie takich kampanii to ciągła analiza danych i efektów, a następnie optymalizacja działań.

6. Obecność w Social Mediach

Prowadzenie profili oraz kampanii w mediach społecznościowych to bardzo dobry sposób na budowanie wizerunku swojej firmy i dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Nie ma nic lepszego niż społeczność ludzi, z którą możemy na bieżąco się kontaktować i budować relacje. Dzięki Social Mediom możemy również zwiększyć wiarygodność naszej strony www dla wyszukiwarki Google. Nie można też zapominać o płatnych kampaniach, które możemy w nich prowadzić – jest to bardzo dobry sposób na zwiększenie społeczności skupionej wokół naszej firmy oraz na wzrost ruchu na naszej stronie internetowej.

7. Content marketing, czyli jak ważne są atrakcyjne treści

Pod pojęciem marketingu treści, czyli content marketingu, kryje się tworzenie atrakcyjnych i mających angażować użytkownika treści. W Internecie mogą to być treści tworzone na blogi, do artykułów eksperckich, infografik czy na nasze strony internetowe. Poza Internetem chodzi o treści tworzone do folderów, ulotek i wszelkich materiałów przeznaczonych do druku. Najważniejsze, aby tworzone treści były unikalne i wysokiej jakości. Musimy potrafić zainteresować nimi użytkownika i poprzez nie budować rozpoznawalność i wizerunek swojej firmy. Dobrze prowadzony content marketing przełoży się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwarek oraz na zwiększenie ruchu na naszej stronie.

jak-promowac-strone-www-4-blog

8. Podsumowanie

Prowadzenie dobrej i skutecznej kampanii marketingowej na pewno nie jest proste i wymaga dużych nakładów czasu potrzebnych na analizę, wyciąganie wniosków i optymalizację. Konieczne jest również śledzenie aktualnych trendów oraz wymagań użytkowników i wyszukiwarek internetowych. Aby osiągnąć pozytywne efekty takiej kampanii potrzebna jest również pomysłowość oraz rozległa wiedza. Właśnie dlatego marketingiem internetowym zajmuje się cały zespół ludzi, gdzie każdy jego członek wyspecjalizowany jest w innej dziedzinie.
Jedno jest pewne – dobrze prowadzona kampania marketingowa przyniesie pożądane korzyści biznesowe, a poświęcone na nie nakłady na pewno się zwrócą.

Skomentuj

Kotek
13 Kwiecień 2018 17:23
E tam. Wytarte frazesy.